Met onze afdeling Landschapsontwikkeling hebben we het project Lobberdense Waard bij Pannerden bezocht en een heel bijzondere ontmoeting gehad met boer Jos, een circulaire boer. Zijn verhaal was erg inspirerend.
Daar waar de Rijn Nederland binnenstroomt, ligt het immense zandwinnings- en natuurontwikkelingsproject waarin Dekker deelneemt. Zo’n 500 hectare aan waterrijke natuur komt er op termijn bij. De zandwin-installaties waren indrukwekkend en de wandeling door het drassige natuurgebied met boer Jos Bolk was een echte uitdaging.
Het was mooi om boer Jos te ontmoeten. Jos boert circulair in het gebied. Er lopen 12 runderen in het begrazingsgebied van zo’n 9 hectare kruidenrijk grasland. Jos verbouwt verder o.a. mais, aardappelen, suikerbieten en gras. Tijdens de struintocht keek hij bijvoorbeeld naar de poep om te zien of de voeding in het gebied nog voldoende is. Moet hij bijvoeren, dan doet hij dat met het gras en restafval van de aardappelen en suikerbieten.
Jos kent zijn dieren, van een Frans ras, geschikt voor het betere struinwerk in de ruige uiterwaarden. Ook individueel moet hun karakter passen bij het gebied. Ze moeten niet te wild (voor wandelaars) zijn maar ook niet te lief omdat ze wel goed voor hun kalveren moeten zorgen.
Hij heeft het bedrijf zo’n 35 jaar van zijn ouders overgenomen en wist toen al direct: dat ga ik anders doen. Als agrariër is hij tevens natuurbeheerder en die twee rollen gaan heel goed samen. Dat laat hij al jaren zien. Een boer met een vooruitziende blik en een inspiratiebron voor het boeren van de toekomst. Met toekomst!
De visie van Jos Bok sluit aan bij die van boer Arnold van Dee. Arnold beheert met zijn jongvee de natuur in de Willemspolder bij IJzendoorn. Daar laat hij zien dat lokale boeren ook goede natuurbeheerders kunnen zijn.
© 2018 Dekker groep BV | Alle rechten voorbehouden | Disclaimer | Privacy | Algemene Voorwaarden